روز جهانی توالت و ارتباطش با سفر

//روز جهانی توالت و ارتباطش با سفر

روز جهانی توالت و ارتباطش با سفر

در تاریخ ۱۹ نوامبر ۲۰۰۱ سازمان جهانی توالت با ۱۵ عضو شکل گرفت. این سازمان روز تاسیسش را به نام «روز جهانی توالت» نامگذاری کرد و سازمان ملل هم این روز را به عنوان یک روز رسمی در تقویم جهان ثبت کرد. اگرچه در نگاه اول ممکن است این عنوان خنده‌آور باشد، اما پس‌زمینه نامگذاری این روز موضوعی بسیار مهم و جدی است. مساله کمبود و نبود توالت در نقاط دورافتاده و فقیر. موضوعی که همچنان در ایران هم به عنوان یکی از معضلات سفر قابل بحث است.

اهمیت توالت امن و بهداشتی

«بان کی مون» رییس سازمان ملل طی یک سخنرانی در سال ۲۰۰۱ اعلام کرد که «ما با یک ضرورت اخلاقی مواجهیم تا به معضل توالت فضای باز پایان دهیم و وظیفه ماست تا از دختران و زنانی که فقط به خاطر کمبود امکانات بهداشتی در معرض خطر تجاوز و اهانت قرار می‌گیرند محافظت کنیم.» توالت فضای باز چیزی است که علاوه بر اینکه ممکن است منجر به تجاوز شود، از نظر بهداشتی هم خطرآفرین است و همچنین با کرامت انسانی ما هم همخوانی ندارد.

طبق آمار سال ۲۰۱۷ سازمان ملل، حدود ۸۹۲میلیون نفر در جهان در فضای باز اجابت مزاج می‌کنند. عددی باورنکردنی که سازمان ملل سعی در کاهش آن دارد. اهمیت این موضوع به قدری زیاد است که در حال حاضر سازمان جهانی توالت بیش از ۱۵۰ عضو از ۵۳ کشور جهان دارد. در این بین نام‌های شناخته‌شده‌ای همچون «بنیاد بیل و ملیندا گیتس»، «گوگل سنگاپور»، «هیولت پاکارد(HP)»، «وزارت امور خارجه سنگاپور»، «بنیاد راکفلر» و چندین زیرمجموعه از سازمان ملل هم دیده می‌شوند.

معضلی به نام توالت در سفر

هر کسی که یک بار تجربه سفر کردن در ایران با خودرو شخصی یا اتوبوس را داشته باشد حتماً با معضل دستشویی و توالت بهداشتی مواجه شده است. در سال‌های گذشته مراکز رفاهی بین راهی زیادی در محورهای اصلی کشور تاسیس شده است که از سرویس بهداشتی تمیز و رایگان برخوردارند. اما همچنان در بسیاری از محورهای فرعی دیگر و همچنین درون شهرها این مشکل وجود دارد. سرویس بهداشتی بین‌راهی گاهی در فاصله ۲۰۰-۳۰۰ کیلومتری از هم در رستوران‌های بین‌راهی یا پمپ‌بنزین‌ها وجود دارد و در شهرها هم معمولاً سرویس بهداشتی پارک‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند که عموماً غیربهداشتی و کثیف هستند.

مشکل توالت در سفر

به این موضوع باید مشکل افراد ناتوان و معلول در استفاده از توالت‌های معمولی را هم اضافه کرد. علاوه بر این، موضوع تفاوت سبک توالت ایرانی و غربی هم معضل دیگری است که بسیاری از توریست‌های خارجی با آن مواجه هستند.

بسیاری از کشورهایی که از حجم زیادی از گردشگران پذیرایی می‌کنند، حتی از منبع سرویس‌های بهداشتی هم درآمد کسب می‌کنند و بابت استفاده از توالت یا بابت دستمال توالت از افراد پول کمی دریافت می‌کنند. تجربه این کشورها نشان می‌دهد که مردم با پرداخت مبلغ برای استفاده از سرویس بهداشتی مشکلی ندارند. پس جا دارد که سیاستگذاران گردشگری ایران هم بیشتر به این موضوع توجه نشان دهند.

در حال حاضر بهترین توصیه به مسافران این است که پیش از خروج از منزل از سرویس خود استفاده کنند و به امید توالت‌های بین راه از خانه خارج نشوند!

ویگو، موتور جستجوی هتل و بلیط هواپیما

دانلود ویگو از سیب اپ
دانلود ویگو از اپ استور
دانلود ویگو از بازار
دانلود ویگو از گوگل پلی

By | 2018-11-19T09:53:14+04:30 نوامبر 19th, 2018|عمومی|0 Comments

Leave A Comment